Skip to main content
|
▸
SHAPE America.org
Sign in
Toggle search
Keyword search
Toggle navigation
Keyword search
Previous Teachers of the Year
YEAR
NAME
DISTRICT
CONTENT AREA
LEVEL
2018
Todd Krebs
Midwest
Adapted Physical Education
2018
Barb Reinarman
Central
Adapted Physical Education
2018
Jody Duff
Eastern
Adapted Physical Education
National Teacher of the Year
2018
Keith Young
Southern
Adapted Physical Education
2018
Johannah Wininsky
Midwest
Dance
National Teacher of the Year
2018
Barbara Brady
Eastern
Dance
2018
Rebecca Acosta
Southern
Dance
2018
Sasha Taylor
Midwest
Elementary
2018
Matthew Bassett
Southwest
Elementary
National Teacher of the Year
2018
Eric Fisher
Northwest
Elementary
2018
Bonnie Baker-Richardson
Southern
Elementary
2018
Loretta Bifarella
Eastern
Elementary
2018
Mark Jungmann
Central
Elementary
2018
Cassie Brooks
Midwest
Health
2018
Kimberly O'Hara-Borowski
Southwest
Health
National Teacher of the Year
2018
Jennifer Hoell
Central
Health
2018
Shana Classen
Southern
Health
2018
Carolyn Goode, PhD
Eastern
Health
2018
Shasta Smith
Northwest
Health
2018
Kalie McKinley
Midwest
High
2018
Amy Wheeler
Southern
High
2018
Erika Mundt
Central
High
National Teacher of the Year
2018
Sabra Collins
Eastern
High
2018
Mark Foellmer
Midwest
Middle
2018
Kate Cox
Southwest
Middle
2018
Angela Stark
Southern
Middle
2018
Catherine Patch
Eastern
Middle
2018
Sarah Gietschier-Hartman
Central
Middle
National Teacher of the Year
2017
Amy Oliver
Midwest
Adapted Physical Education
2017
Sarah Jo Heath
Central
Adapted Physical Education
2017
Lara Brickhouse
Southern
Adapted Physical Education
National Teacher of the Year
2017
Chase Haglund
Eastern
Dance
2017
Melinda Wilson
Midwest
Dance
National Teacher of the Year
2017
Bette Jean Santos
Southern
Dance
2017
Bette Jean Santos
Southern
Dance
2017
Lynn Hefele
Eastern
Elementary
2017
Courtney Teatro
Southwest
Elementary
2017
Karen Petermann
Midwest
Elementary
National Teacher of the Year
2017
Marlys Gwaltney
Central
Elementary
2017
Emily Adams
Southern
Elementary
2017
Jenna White
Northwest
Elementary
2017
Catherine Egan
Eastern
Health
2017
Nadine Marchessault
Southwest
Health
2017
Andrew Milne
Midwest
Health
National Teacher of the Year
2017
Deanne Romero
Central
Health
2017
Andrea Samsky
Southern
Health
2017
Elizabeth Burkhart
Eastern
High
2017
Linda Carlson
Midwest
High
National Teacher of the Year
2017
Abby Goodlaxson
Central
High
2017
William Bode
Southern
High
2017
Kim Jackson
Northwest
High
2017
Douglas Hallberg
Eastern
Middle
National Teacher of the Year
2017
Susan Erickson
Southwest
Middle
2017
Tim Mueller
Midwest
Middle
2017
Cynthia Johnson
Central
Middle
2017
Laura Prior
Southern
Middle
2017
Debra Sension-Hall
Northwest
Middle
2016
Kelly Kennedy
Central
Adapted Physical Education
2016
Tracy Sharlow
Eastern
Adapted Physical Education
National Teacher of the Year
2016
Caryl Dazer
Midwest
Adapted Physical Education
2016
Anna Roberts
Southern
Adapted Physical Education
2016
Maria Royals
Eastern
Dance
National Teacher of the Year
2016
Scott Williams
Southern
Dance
2016
Beau Bragg
Central
Elementary
2016
Brian Godfrey
Eastern
Elementary
2016
Penny Kroening
Midwest
Elementary
National Teacher of the Year
2016
Shawn Patterson
Northwest
Elementary
2016
Benjamin Pirillo
Southern
Elementary
2016
Melanie Lynch
Eastern
Health
National Teacher of the Year
2016
Jenny Berju
Midwest
Health
2016
Mary McCarley
Southern
Health
2016
Monique Guidry
Central
High
2016
Kathleen Brophy
Eastern
High
2016
Adam Havice
Midwest
High
2016
Sara Russell
Northwest
High
National Teacher of the Year
2016
Tim Powers
Southern
High
2016
Karl Ely
Central
Middle
2016
Deb Pinto
Eastern
Middle
2016
Donna Hazelett
Midwest
Middle
2016
Ron Trainum
Southern
Middle
National Teacher of the Year
2015
Kim Catalfamo
Eastern
Adapted Physical Education
2015
Greg Lukshaitis
Northwest
Adapted Physical Education
National Teacher of the Year
2015
Meredith Morton
Southern
Adapted Physical Education
2015
Jospeh DeMers
Central
Dance
National Teacher of the Year
2015
Arvin Arjona
Eastern
Dance
2015
Lynn Burrows
Central
Elementary School
2015
Betty Ann Fish
Eastern
Elementary School
National Teacher of the Year
2015
Gail Milbrath
Midwest
Elementary School
2015
Debbie Lindgren
Northwest
Elementary School
2015
Jarrod David (JD) Hughes
Southern
Elementary School
2015
Melissa Jackson
Central
Health
2015
Lindsay Armbruster
Eastern
Health
2015
Andy Horne
Midwest
Health
National Teacher of the Year
2015
Delia Thibodeaux
Health
2015
Amy Sommers
Central
High School
2015
Srecko Mavrek
Eastern
High School
2015
Karen Bonnett
Midwest
High School
National Teacher of the Year
2015
Barbara Berry
Southern
High School
2015
MIchael Burk
Northwest
High School
2015
Brandon Wolff
Central
Middle School
2015
Colleen McCurry
Eastern
Middle School
2015
Heidi Stan
Midwest
Middle School
2015
Shelly Ellis
Northwest
Middle School
National Teacher of the Year
2015
Dave Senecal
Southern
Middle School
2015
Margaret Hornbeck
Southwest
Middle School
2014
Michael Doyle
Central
Adapted Physical Education
2014
Christina Luntzer
Southern
Adapted Physical Education
National Teacher of the Year
2014
Deborah Marcus
Eastern
Adapted Physical Education
2014
MacKenzie Mushel
Central
Dance
National Teacher of the Year
2014
Kandice Point-Du-Jour
Eastern
Dance
2014
Sandee Schwann Nelson
Northwest
Dance
2014
Joseph Halowich
Eastern
Health
2014
Amy Prior
Southern
Health
2014
Heidi Stan
Midwest
Health
National Teacher of the Year
2014
Diane Titterington
Central
Health
2014
Kelly Blayer
Southwest
Elementary School
2014
Aleta Jo Crotty
Midwest
Elementary School
2014
Brian Devore
Southern
Elementary School
2014
Shelly Hoffman
Central
Elementary School
National Teacher of the Year
2014
Margaret Robelee
Eastern
Elementary School
2014
Cheryl Wardell
Northwest
Elementary School
2014
Scott Gerlach
Southern
High School
2014
Anthony Loomis
Eastern
High School
National Teacher of the Year
2014
Jennifer Loomis
Northwest
High School
2014
Kelli Tuttle
Central
High School
2014
Maureen Vorwald
Midwest
High School
2014
Cece Badda
Northwest
Middle School
2014
Janae Ballingham
Southwest
Middle School
2014
Piper Cronin
Eastern
Middle School
2014
Carolyn Deeb
Southern
Middle School
2014
Beth Kriech
Midwest
Middle School
2014
Diane Wyatt
Central
Middle School
National Teacher of the Year
* = National Teacher of the Year
2013: Lisa Kloke (High School/ Northwest)
2013: Erik Jokinen (Middle School/ Northwest)
2013: Kristi Johnson (Dance/ Southern)
2013: Deanna Castelvecchi (Health/ Southern)
2013: Stacy Shane (Dance/ Southwest)
2013: Brad Weiner (Adapted Physical Education/ Eastern)
2013: Reid Anderson (Middle School/ Northwest)
2013: Sarah Lowell (Elementary School/ Southern)
2013: Mary Lou Baranowski (Elementary School/ Southwest)
2013: Jason Busche* (Middle School/ Central)
2013: Taralyn R. Garner (Tari) (High School/ Central)
2013: Jeff Jacobs (Elementary School/ Eastern)
2013: Patty Kestell* (Elementary School/ Midwest)
2013: Andrea McMurtry (Middle School/ Midwest)
2013: Charla Tedder-Parker* (High School/ Southern)
2013: Susan Sellers (Elementary School/ Northwest)
2013: Susan Toth (Middle School/ Eastern)
2013: Sue Wright (Elementary School/ Central)
2013: Jo Bailey (High School/ Midwest)
2013: Amber Hall (High School/ Southwest)
2013: Jason Broussard (Middle School/ Southern)
2012: Jessica Shawley* (Middle School/ Northwest)
2012: Kathy Lund (Elementary School/ Southwest)
2012: Cindy Ferek* (High School/ Southern)
2012: Jane Panse (Middle School/ Southern)
2012: Matt Monfre (Middle School/ Central)
2012: Victoria Otto (High School/ Midwest)
2012: PJ Jarvis* (Elementary School/ Northwest)
2012: Mary Driemeyer (Elementary School/ Central)
2012: Luanna Moore (Elementary School/ Midwest)
2012: Terry Galley-Quinn (Middle School/ Eastern)
2012: Janet Kennedy (Elementary School/ Southern)
2012: Sabra Szczyglowski (Elementary School/ Eastern)
2011: Christopher Belmont* (High School/ Eastern)
2011: Elaine Rosquist (Elementary School/ Central)
2011: Laura Shaw (Elementary School/ Eastern)
2011: Andrea (Andi) McCarthy (Middle School/ Central)
2011: Erin Washkuhn (Elementary School/ Midwest)
2011: Tammy Brant* (Elementary School/ Midwest)
2011: Chad Triolet* (Elementary School/ Southern)
2011: Nancy Hennefer (Elementary School/ Southwest)
2011: Biki-Ray Mitchell (Middle School/ Southern)
2011: Kris Ayers (High School/ Central)
2011: Shawnae Somsen (High School/ Northwest)
2011: Tracy Taylor (Middle School/ Southwest)
2010: Michelle Sirounis (Elementary School/ Southern)
2010: Sharon Welch* (Elementary School)
2010: John Phillips* (Middle School)
2010: Nora Boone* (Middle School)
2010: Teresa Gump (High School/ Midwest)
2010: Darlene Koerber* (Middle School/ Midwest)
2010: Lana Peterson-Pressler* (Elementary School/ Central)
2010: Cheryl Butler (Middle School/ Southern)
2010: Peggy Chappuis (Elementary School/ Northwest)
2010: Charlene Galluzzo (Elementary School/ Midwest)
2010: Nathan Heath (Middle School/ Eastern)
2010: Lisa Sinjem (Middle School/ Central)
2010: Lisa Kent (High School/ Eastern)
2010: Amy Gagnon (Elementary School/ Eastern)
2010: Jeana Haag (High School/ Northwest)
2010: Clayton Ellis* (High School/ Central)
2009: Deanna Castelvecchi (Middle School/ Southern)
2009: Jurgen Kraehmer (Elementary School/ Southwest)
2009: Maria Niemiec-Martell (Middle School/ Midwest)
2009: Karen Ricker (Elementary School/ Central)
2009: Jennifer Schnell (Middle School/ Central)
2009: Ruth Mohr Silofau (High School/ Southwest)
2009: Elise Studer Smith (Elementary School/ Midwest)
2009: Debbie Holcombe (High School/ Southern)
2009: Jennifer Higgins (Elementary School/ Eastern)
2009: Lisa Summers (High School/ Northwest)
2009: Joanna Faerber (Elementary School/ Southern)
2009: Lynn Barry* (Middle School/ Northwest)
2009: Rebekah Winter (High School/ Central)
2009: Deborah Riga (High School/ Midwest)
2008: Debbie Buenger* (Middle School/ Eastern)
2008: Kathy Wagner* (Elementary School/ Central)
2008: Robyn Bretzing (High School/ Southwest)
2008: Brenda Sadowski (High School/ Southern)
2008: Rita Runyard (High School/ Midwest)
2008: Connie Harris (High School/ Eastern)
2008: Candee Stuchlik-Thode (High School/ Central)
2008: Tracy Krause* (High School/ Northwest)
2008: Gabriel L. Romero (Middle School/ Southwest)
2008: Tecca Kilmer (Middle School/ Southern)
2008: Fred Kaiser (Middle School/ Midwest)
2008: Cecilia Studdard (Middle School/ Central)
2008: Terri Drain (Elementary School/ Southwest)
2008: M. Cerie Godfrey (Elementary School/ Southern)
2008: Dan Persse (Elementary School/ Northwest)
2008: Colleen Wegimont (Elementary School/ Eastern)
2008: Sandy Noel (Elementary School/ Midwest)
2007: Carol Kruckeberg (Middle School)
2007: Sarah Lowell (Elementary School)
2007: Susan Lyle (Elementary School)
2007: Michael Mallet (Middle School)
2007: Denise Matson (Elementary School)
2007: Catherine Moffitt (Elementary School)
2007: Megan Montefeltri (High School)
2007: Corrine Morgan (Elementary School)
2007: Robin Newman (High School)
2007: Kevin O`Brien (High School)
2007: Fernando Ortega (Middle School)
2007: Wayne Puglisi (High School)
2007: Jo Rauch (Elementary School)
2007: Jamie Ridgeway (Middle School)
2007: Marcia Roberts (Elementary School)
2007: Sandra Robichaud (Middle School)
2007: Dave Schmidt (High School)
2007: Susan Schultz (Elementary School)
2007: Lynne Srull (Elementary School)
2007: Sue Stinson (Elementary School)
2007: Tom Stubbleman (Middle School)
2007: Lynda Stuber (Elementary School)
2007: Amy Summey (Middle School)
2007: Kathrine Sweetland (Elementary School)
2007: Linda Tippeconnie (Middle School)
2007: Brenda Weaver (Middle School)
2007: Andrea Collins (Elementary School)
2007: Elizabeth Wood (Middle School)
2007: Robert Wright (Middle School)
2007: Patricia Yeaton (Elementary School)
2007: Urlike Kerstges (Elementary School)
2007: Amy Kaiser (Elementary School)
2007: Connie Jander (Elementary School)
2007: Jamie Jackson (High School)
2007: Jeanne Huck (Elementary School)
2007: Christie Hopper (Elementary School)
2007: Linda Holloway (Elementary School)
2007: Amy Heure (Elementary School)
2007: Cindy Hess (Elementary School)
2007: Kathleen Hayward (Elementary School)
2007: Carol Hanson (Elementary School)
2007: Cheryl Gorski (Middle School)
2007: Bob Fitzpatrick (Elementary School)
2007: Barb Edgar (Elementary School)
2007: Lori Dusek (Elementary School)
2007: Diane Davey (High School)
2007: Rebecca Clark (High School)
2007: Kathy Caudhill (High School)
2007: Damon Carey (High School)
2007: Greg Berg (High School)
2007: Deborah Walters (High School)
2007: Deb Walter (High School)
2007: Emily Pharez (Middle School)
2007: Roberta Sipe (Elementary School)
2006: Stephen Govorko (Elementary School)
2006: Gwen Harrison (Elementary School)
2006: Jon Hammond (Middle School)
2006: Lori Hedberg (Middle School)
2006: Ginger Hemsworth (Elementary School)
2006: Becky Hoffman (High School)
2006: Ernie Holcomb (High School)
2006: Liz Hooe (Elementary School)
2006: Connie Johnson (Elementary School)
2006: Cynthia Johnson (Elementary School)
2006: Darlene Koerber (Middle School)
2006: Tracy Krause (High School)
2006: Luann Leach (Elementary School)
2006: Skip Water (High School)
2006: Diane Lichtenberg (High School)
2006: Carole Lynch (Elementary School)
2006: Michael Mallette (Middle School)
2006: Monica Lynn Malloy (Middle School)
2006: Libbye McGee (Elementary School)
2006: Corrine Morgan (Elementary School)
2006: Joni Morrison (High School)
2006: Susan Oldfather (Elementary School)
2006: Darrell Patterson (High School)
2006: Ann Paullis-Neil (Elementary School)
2006: Dan Persse (Elementary School)
2006: Lyn Porter (Elementary School)
2006: Michelle Proser (Elementary School)
2006: Jo Rauch (Elementary School)
2006: Kathryn Rodriguez (Elementary School)
2006: Bette Jean Santos (High School)
2006: Craig Schadwinkel (Elementary School)
2006: Susan Schultz (Middle School)
2006: Chris Sinon (Elementary School)
2006: Eunice Sirianos (Elementary School)
2006: Anna Spring (Elementary School)
2006: Mary Stuart-O`Connor (Middle School)
2006: Lydna Stuber (Elementary School)
2006: Nancy Tidd (High School)
2006: Brenda Hinson (High School)
2006: Aneta Webster (Middle School)
2006: Lori Wells (Elementary School)
2006: Claudia Welch (High School)
2006: Krista Winn (Elementary School)
2006: Peter Wertz (Middle School)
2006: Debbie Zandivil (Elementary School)
2006: Holly Gansz (Elementary School)
2006: Charlene Galluzo (Elementary School)
2006: Vickie Brownell (Elementary School)
2006: Joseph Gallo (Elementary School)
2006: Lisa Fogg (Elementary School)
2006: Rachel Farkas (Elementary School)
2006: Lori Dunn (High School)
2006: Julie DiChiaro-Getlan (Elementary School)
2006: Brian Devore (Middle School)
2006: John Dempsey (Middle School)
2006: Kim Davis (Middle School)
2006: Micheal Daubert (Middle School)
2006: Heidi Crouch (High School)
2006: Thomas Cronin (Elementary School)
2006: Debroah Crispin (High School)
2006: Shawn Coleman (Elementary School)
2006: Jacquelyn Clark (Elementary School)
2006: Sue Childers (High School)
2006: Maryiln Cavallo (Elementary School)
2006: Keith Buetow (High School)
2006: Julie Briere (Elementary School)
2006: Carol Brady (Elementary School)
2006: Kay Bicoy (High School)
2006: Patti Bellan (Middle School)
2006: John Beck (Elementary School)
2006: John Baker (Elementary School)
2006: Rod Auvil (Middle School)
2006: Jim Arico (Middle School)
2006: Greg Agena (Middle School)
2006: Krista Winn (Elementary School)
2005: Jonette Dixon (Middle School)
2005: Kathy Duhaime (Elementary School)
2005: Annette Olinchick (High School)
2005: Rick Pappas (Elementary School)
2005: Emily Pharez (Elementary School)
2005: Patricia Pursell (Elementary School)
2005: Teresa Ratzlaff (Elementary School)
2005: Lynn Reimer (Middle School)
2005: Mona Rhoda (Elementary School)
2005: Thom Rhodes (Middle School)
2005: Polly Sadler (Elementary School)
2005: Audrey Satterblom (Middle School)
2005: Ron Schoenwetter (Middle School)
2005: Shawna Sutton (Elementary School)
2005: Kathy Stefanou (High School)
2005: Anita Sumrall (Elementary School)
2005: Rosie Sylvester (Elementary School)
2005: Todd Taylor (Elementary School)
2005: Marla Thomas (Elementary School)
2005: Kim Thompson (High School)
2005: Cathy Thurwachter (High School)
2005: Richard Urbanczyk (Elementary School)
2005: Ted Vaughn (Elementary School)
2005: Wendy Wajciechowski (Middle School)
2005: Sharon Westfall (Elementary School)
2005: Jim Yuritz (Middle School)
2005: William Jackson (Middle School)
2005: Vicki Miller (Elementary School)
2005: Maria Melchionda (Elementary School)
2005: Ronald Marston (Elementary School)
2005: Susan Loftus (High School)
2005: Cindy Lins (Elementary School)
2005: Linda Lemey (High School)
2005: Kim Leffew (Middle School)
2005: Joni Lawler (Elementary School)
2005: Terry Jones (Elementary School)
2005: William Jackson (Elementary School)
2005: Jill Humann (Middle School)
2005: Holly Guntermann (Middle School)
2005: Theresa Gilliot (Middle School)
2005: Janice Grenko Lehman (Elementary School)
2005: Lydia Gamble (Middle School)
2005: Cynthia Freeman (Elementary School)
2005: Reen Clark Furber (High School)
2005: James Fennemore (High School)
2005: Daniel Farley (Elementary School)
2005: Ted Vaughn (High School)
2005: Mike Tenoschok (Middle School)
2005: Joseph Carchedi (Middle School)
2005: Merri Copeland (High School)
2005: Maria Corte (High School)
2005: Amanda Burgess (Middle School)
2005: Meg Greiner (Elementary School)
2005: Betsy Beals (Elementary School)
2005: Rhonda Banks (Middle School)
2005: Lauren Damren (Elementary School)
2005: Edward Davis (Elementary School)
2004: Jeff Melendez (Elementary School)
2004: Cindy Miller (High School)
2004: Ellen Mitchell (High School)
2004: Jackie Moulton (High School)
2004: Candy Mountain-Gaddie (Middle School)
2004: Jen Neubarer (Middle School)
2004: James Nims (Elementary School)
2004: David Norwood (Elementary School)
2004: Penny Pryor (Elementary School)
2004: Earl Lauer (High School)
2004: Lynne Landis (Elementary School)
2004: Donald Kuelper (Elementary School)
2004: Kathy Hendrickson (High School)
2004: Lisa Gregoire (Middle School)
2004: Glenda Goff (High School)
2004: Jane Gibbons (Middle School)
2004: Laura Gardiner (Middle School)
2004: Peggy Gaines (Middle School)
2004: Marie Froeschl (Elementary School)
2004: Leslie Farmer (High School)
2004: Matt Dykstra (Elementary School)
2004: Raoul Donati (Middle School)
2004: Patricia Buttice (High School)
2004: Bonnie Bucket (Elementary School)
2004: Jim Brown (Elementary School)
2004: Marietta Britt (Elementary School)
2004: Joan Bolt (Elementary School)
2004: Sandra Bennison (Elementary School)
2004: Kevin Kinney (High School)
2004: Norma Kensinger (Middle School)
2004: Kerri Kennel (Elementary School)
2004: Chris Kammerer (Elementary School)
2004: Debbie Kaclik (Elementary School)
2004: Donna Jones (Elementary School)
2004: Joe Ihli (Middle School)
2004: Cathy Lowery (Elementary School)
2004: Kim McCool (Middle School)
2004: Allen McGowen (Elementary School)
2004: Janis Meckfessel (Elementary School)
Annual Conference
An engaging three-day event you won't want to miss.
Register Now
{1}
##LOC[OK]##
{1}
##LOC[OK]##
##LOC[Cancel]##
{1}
##LOC[OK]##
##LOC[Cancel]##